Теплоізоляція за допомогою очерету Поява великої кількості синтетичних утеплювачів породило дискусію про їх екологічності та безпеки для мешканців тих приміщень, де вони застосовуються. Це призвело до того, що багато хто, вже забуті, натуральні методи термоізоляції будівель знайшли своє «друге дихання».

Одним з таких способів є термоізоляція за допомогою очерету, широко застосовувана багато століть цілим рядом народів у різних куточках світу. Це рослина в достатку росте на берегах водойм, а притаманні йому властивості стали використовувати його у будівництві жител. В наш час очерет застосовують в основному при зведенні дачних і сільських будівель.

Сьогодні цей недорогий утеплювач можна замовити або придбати в будівельних магазинах. Але якщо поруч з дачним ділянкою є водойма з очеретяними заростями, то заготівлю матеріалу можна провести самостійно, тим самим заощадивши додаткові кошти. Процес заготівлі не складний, головне врахувати ряд нюансів. При цьому для подальшого використання підходять тільки рослини з берегів прісних водойм: морський очерет дуже ламкий, і для будівництва не годиться. Заготовку потрібно починати, як тільки вдарять перші морози, що сприяють до природного очищення стебел рослини від листя. Зрізання підлягають лише зрілі стебла, що мають світло-жовте забарвлення – молоді пагони чіпати не потрібно. Стебло очищається від листя, і від нього відрізається волоть, провокуюча гниття. Роботи зручніше всього проводити за допомогою серпа або гострого ножа з широким лезом. По мірі заготовки очерет укладається в снопи з діаметром 45 см і ставлять на зберігання в суху господарську споруду.

Для виготовлення утеплювальних плит самостійно заготовленого очерету виготовляється каркас з вертикально розташованих планок, з натягнутою між собою мотузкою. Очерет обережно засипається горизонтально, між двома рамками, рівномірно розподіляючись по довжині і щільності. В'язка плит нагадують виготовлення віників, при цьому рекомендується не робити занадто плити

Теплоізоляція за допомогою очерету
великих розмірів.

Кріплення до стін здійснюється за допомогою поперечних рейок, до яких очеретяні плити фіксуються цвяхами. Також є спосіб закладання плит в змонтований каркас: робота в такому випадку проводиться з двох сторін, з дому та з вулиці. По завершенню укладання очерету зсередини приміщення його зазвичай штукатурять або обмазують глиною, а з фасаду покривають сайдингом або дошкою. Підраховано, що після утеплення очеретом відбувається економія до 50% енергії.