На п'єдесталі. Консолі економлять площу В одному з журналів я побачив фотографію збірного щитового будинку оригінальної конструкції, який дуже підходив для наявного у нас з дружиною невеликої ділянки на косогорі.

Та й вартість будівлі цілком укладалася в наш бюджет. Головна особливість цього будинку - він коштує як би на постаменті, займаючи лише 36 м2 землі під фундамент та цокольний поверх. (П .Седан (США)

На площі 108 м2 першого поверху ми розмістили кухню, дві спальні, дві ванні і вітальню. Це вдалося зробити за рахунок використання 12-метрових несучих консольних ферм, які виступають за фундамент-п'єдестал. Цокольний поверх площею 36 м2 запланували під кабінет, санвузол і приміщення для інженерного обладнання. В мансарді площею 36 м2 влаштували ванну кімнату для гостей, а зовні - балкон.

Звичайно, 180 м2 — це не дуже багато, але наш будинок комфортабельний, практичний і красивий. Може бути тому, що дещо ми зробили по-своєму, і рішення виявилося для нас вдалим.
Наприклад, за проектом передбачалося влаштування фундаменту і цоколя зі збірних бетонних блоків з армуючої дротяною сіткою, що проходить через розчин у швах. Але ми зробили монолітний бетонний фундамент - він трохи дешевше, а головне - краще працює в якості опори.

Більшу частину цоколя займає кабінет, решту - санвузол і приміщення для інженерного обладнання. Площа першого поверху збільшена за рахунок консольних частин несучих ферм. Мансарда використовується як спальня для гостей або додаткова кімната для сім'ї.

Типовим проектом передбачалися вхідні розсувні скляні двері і два маленьких вікна. Але для більшої безпеки ми встановили масивну вхідні двері на петлях. Крім того, зробили велике вікно з гарним оглядом.
Одночасно із зведенням цокольної опалубки були встановлені дерев'яні коробки для вхідних дверей і великого вікна, зафіксовані двутаврами, які в свою чергу скріплені з арматурою цоколя.

На п'єдесталі. Консолі економлять площу
Після влаштування фундаменту і цоколя, коли бетон набрав необхідну міцність, на будмайданчик прийшов трейлер з деталями і конструкціями для монтажу перекриттів і підлоги першого поверху.

Перекриття вкомплектовано системою з чотирнадцяти консольних перехрещуються ферм висотою 450 мм. В одному напрямку встановлюють три групи ферм: здвоєні - за стін цоколя і строєні - в середині. Ще сім ферм у такому ж порядку укладають перпендикулярно попереднім, утворюючи грати з «кишенями». Всю систему скріплюють спеціальними затискачами. Для вирівнювання верхніх площин ферм, на яких влаштовують підлогу, під нижні їх межі на цоколь підкладають клини.

Коли закінчували настилання підлоги першого поверху, прийшов другий трейлер. Він привіз стіни, внутрішні перегородки, дах і підлогу другого рівня.
Дах зібрана із дерев'яних панелей 1,2х2,4 м, які будівельники укладали поверх заздалегідь заготовлених стропил із соснового бруса перерізом 100x200 Мм. Тильні сторони панелей служать стелею, тому вони оброблені фанерою і покриті морилкою.

Одне з реальних переваг щитового будинку - малий час складання. Бригаді з семи монтажників знадобилося лише три з половиною дні, щоб підвести будинок під дах і почати обробку.

Типова планування будинку допускала деякі зміни. Ми вирішили ліквідувати одну кухонну стінку, отгораживающую місце для комори-пральні. Це збільшило кухню, забезпечуючи більше вільного місця.

У своїй спальні ми вирішили не встановлювати запроектовану повнорозмірну ванну, а зробити великий, оброблений кахлем душ.

Замість великого прямого сходового маршу, що поставляється в комплекті будинку, для економії місця встановили кручені сходи.

Інша проблема стосувалася стіни мансарди над вітальні. За проектом вона була «глуха». Але за нашою сходами нагору важко піднімати важку, об'ємисту меблі: кушетку, креслярський стіл. Крім того, не хотілося, щоб перекривався світло, що падає з мансардного вікна в нижню житлову кімнату. Тому стінка повинна бути зі скла і знімною. Але як таке зробити?

Ми використовували 12-мм загартоване скло, встановлені на дерев'яну горизонтальну планку. Попередньо кожна скляна панель була просвердлена під два закладних болта М16х150, які завинчивались у верхню частину балки підлоги мансарди. Товсті гумові шайби послужили амортизуючими прокладками між склом і балкою. В якості верхніх стопорів ми використовували букові перила, пропилявши в їх нижній частині 12-мм паз для установки верхній частині скляних панелей.
Зовні будинок обробили морилкою.

Над нижнім схилом зі сторони бокового фасаду будинку ми додатково зробили балкон. Замість звичайних 40-міліметрових квадратних стійок-балясин натягнули горизонтально дротяний трос з кроком 150 мм. Він менше впадає в очі і не затуляє краєвид.

Щоб повністю зібрати щитовий будинок, знадобилося кілька днів. І ще. Всі деталі конструкції будинку виготовлені попередньо на підприємстві, тому процес будівництва не завдає шкоди природі.


За матеріалами журналу "ДІМ"