Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування Кожна людина якій потрібно forbika.ru рано чи пізно стикається з необхідністю розпиляти який-небудь предмет. І при цьому абсолютно неважливо де він живе: в квартирі або в приватному будинку.

Коли виникає потреба використовувати ручну пилу по дереву, постає питання: яку пилку використовувати при роботі з деревом?

На даний момент існує безліч видів ручних пив по дереву (найчастіше їх називають ножівками) які можна розділити на дві великі категорії – це універсальні і спеціалізовані ручні пилки.

Універсальні ножівки по дереву

Такі ножівки виділяються класичною формою і відрізняються розміром полотна, кількістю зубів на погонний дюйм полотна (розміром зубів), матеріалом і формою рукоятки, а також типом металу (розжарений зуб або не розжарений) і формою зубів.

Розміри ножівок

По довжині полотна універсальні ножівки в основному бувають трьох розмірів – 400 мм, 450 мм і 500 мм. Відповідно їх використовують для роботи з невеликими, середніми та великими предметами з дерева. Звичайно, можна використовувати і велику ножівку при роботі з маленькою заготівлею, але можуть виникнути незручності, тому що чим більше полотно, тим сильніше воно пружинить.

Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування
Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування

Розмір зубів у ножівки

Кількість зубів на дюйм полотна (розмір зуба) має принципове значення. Чим менша кількість зубів на погонний дюйм, тим зуб крупніше. Це полегшує процес роботи, але має один недолік – виходить грубе розпилювання. Відповідно дрібніше зуби на ножівці тим пропив акуратніше, але і пиляти доводиться довше.

Рукоять ножівки, її матеріал і форма

У переважній більшості випадків для виготовлення рукоятей ножівок по дереву використовується пластмаса, рідше дерево. Також останнім часом виробники роблять двокомпонентні рукояті з обгумованими вставками під долоню, що підвищує ергономічність ножівки і зручність в роботі.

Типи металу для ручних пив по дереву

Тип використовуваного металу при виготовленні ножівки по дереву має велике значення. Якщо метал загартований, то зуби пили мають більшу твердість і довгий час не вимагають заточування. Але таку пилу набагато важче заново наточити, на відміну від ножівки з незагартованої металу.

Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування
Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування

Спеціалізовані ножівки по дереву

Такі ножівки використовують у випадках, коли універсальної пилкою працювати незручно або не представляється можливим.

Спеціалізовані ручні пили по дереву бувають таких видів як:

• Выкружная ножівка – використовується для випилювання отворів або коли необхідно пиляти по дузі. Відрізняється вузьким довгим полотном і пістолетною формою рукояті.

• Обушковая (пассовочная) ножівка – так називається через наявність на верхній частині ножівки щільного обушка додає жорсткість полотна. Має невеликий розмір (до 400 мм) і дрібні зуби. Використовується для робіт, де необхідний рівний і чистий пропив.

• Підрізна пилка по – відрізняється прямокутним полотном і циліндричною формою рукоятки. В основному використовується для підпилювання виступаючих деталей врівень з поверхнею.

Також до ручних пил по дереву відносяться плоскі і лучкові пили, але так як вони мають вузьку сферу застосування і великий розмір такі пили не користуються популярністю.

Як правильно працювати ножівкою по дереву

Якщо робота ведеться в майстерні, то краще закріпити заготовку на верстаті або в лещатах (коли заготівля великого розміру краще використовувати козли). При роботі в домашніх умовах можна використовувати табуретку або стіл. Помістивши розмічену заготовку на підготовленій поверхні, починаємо її розпилювати з верхньої грані.

На самому початку процесу необхідно підтримувати полотно ножівки великим пальцем вільної руки (або дерев'яним бруском) трохи вище зубів. На початку роботи необхідно здійснювати плавні рухи використовуючи середину полотна ножівки як робочу частину. Після того як пропив поглибиться можна прибирати підтримку і пиляти використовуючи всю довжину полотна.

Коли процес різання заготовки підходить до завершення необхідно прискорити рух ножівкою, одночасно утримуючи частину, що відпилюється (якщо її не утримувати, то край оброблюваного предмета може сколотися).

Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування
Ручні пили по дереву їх види та сфери застосування

Догляд за пилкою по дереву

При зберіганні ножівки необхідно використовувати чохол. Якщо чохол відсутня, то можна використовувати відрізок звичайного гумового шланга розрізаний вздовж і надітий на робочу частину полотна ножівки.

Так само необхідно стежити за гостротою зубів пилки і при необхідності періодично їх підточувати.